Kürt asıllı Türk ilahiyatçı, avukat, siyasetçi ve Adalet Bakanı. Adalet Bakanlığı görevini 24 Kasım 2015 tarihinden beri sürdüren Bozdağ, bu görevinden önce 2011–2013 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan hükümetlerde Başbakan yardımcılığı görevini sürdürmüş olan Bekir Bozdağ Kimdir? Bekir Bozdağ ne zaman nerde dünya ya gelmiştir ayrıntılı bir şekilde bakalım

Bekir Bozdağ Kimdir?

Bekir Bozdağ ne zaman dünyaya geldi? Bekir Bozdağ’ın kısaca eğitim hayatı…

Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965’te Yozgat Akdağmadeni’nde Nuriye ve Mehmet Duran çiftinin çocukları olarak doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Bir süre kamu görevinde bulunan Bekir Bozdağ daha sonra serbest avukat olarak çalıştı. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bekir Bozdağ, evli ve üç çocuk babasıdır.

Bekir Bozdağ’ın siyaset hayatı

18 Nisan 1999 yerel yönetim seçimlerinde Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan Adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte, Yozgat’ta AK Parti İl Teşkilatı’nın kurucuları arasında yer aldı ve kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

22. Dönem’de Yozgat milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi olan Bekir Bozdağ, AK Parti Teşkilat Başkanlığına bağlı olarak değişik illerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ve 12. Bölge Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

23. Dönem Yozgat Milletvekili olan Bekir Bozdağ, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili seçildi.

6 Temmuz 2011 günü açıklanan 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ; TBMM ile ilişkilerden ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığından sorumlu olarak görev yaptı.

61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Bekir Bozdağ, 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Hatay’dan belediye başkan adayı olan Sadullah Ergin’den boşalan Adalet Bakanlığına atanmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yine Adalet Bakanı olarak görevlendirildi.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için mevzuat gereği Bekir Bozdağ bulunmuş olduğu Adalet Bakanı görevinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek Anayasa’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015’ten geçerli olmak üzere atandı.

Bekir Bozdağ, AK Parti’de üç dönem kuralına uyarak 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine katılmayacak.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Yozgat milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Adalet Bakanı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu’nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım’ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Bekir Bozdağ’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Adalet Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Bekir Bozdağ Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Adalet Bakanı olarak yerine Abdulhamit Gül görevlendirdi.

Hayat paylaştıkça güzelleşir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bekir Bozdağ Kimdir?