Adnan Kahveci 46, 47. ve 48. hükümetlerde görev almış siyasetçi ve devlet adamıydı. Turgut Özal’ın en güvendiği isimdi. Adnan Kahveci ne zaman ve nerde dünyaya geldi? Eğitim hayatı ve siyasi hayatı nasıldı? Yazımızda hep birlikte tanıyalım.

Adnan Kahveci Kimdir?

Adnan Kahveci’nin doğumu ve eğitim hayatı

1949 yılında Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Beşköy beldesi Yılmazlar mahallesinde doğdu. İlkokul yıllarında Milliyet gazetesinin açtığı yarışmada birinci oldu. Eğitimine İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde devam etti. 1966’da dönem birincisi olarak mezun oldu. Üniversite sınavında birinci oldu ve İstanbul Üniversitesine girdi. Eğitimine ABD’de Indiana’daki Purdue Üniversitesi’nde devam etti ve buradan elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Missouri Üniversitesi’nde doktora yaptı. Bu üniversitede bir süre akademik çalışmalarına devam ettikten sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Adnan Kahveci’nin siyasi hayatı

Üniversitedeki görevinden sonra İçişleri Bakanlığı bünyesindeki teknik danışmanlık göreviyle beraber siyasi hayata adım attı. Korkut Özal’a danışmanlıkla başlayan bürokrasiyle tanışıklığı 12 Eylül sonrası Turgut Özal’a danışmanlıkla sürdü.12 Eylül döneminde Başbakanlık Danışmanlığına atandı ve o sıralarda Turgut Özal’la tanıştı. 1983 yılında ANAP’ın kurucuları arasında yer alan Kahveci, 1987 yılında İstanbul’dan milletvekili seçildi, XVIII. ve XIX. dönem İstanbul Milletvekilliği yaptıDevlet Bakanlığı1987’de DPT ve Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı oldu.Maliye BakanlığıDönemin başbakanı Yıldırım Akbulut tarafından 1990 yılında Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

Ülkemizde şu ana kadar hazırlanan ve devletin kasasında bulunan 3 Kürt Sorunu Raporundan birisi de ona aittir. 1992 Mayıs’ında Hazırladığı Kürt Sorunu Raporu Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a verildi.

Adnan Kahveci Kimdir?

Adnan Kahveci’nin trafik kazası sonucu aramızdan ayrılması

5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında otobanda ters yola girerek trafik kazası geçirdi. Adnan Kahveci ve eşi olay anında hayatlarını kaybetti. Çocuklarından 10 yaşındaki Cihan yaralı olarak kurtulurken, 17 yaşındaki Aslıhan Kahveci yaralı olarak kurtulmasına rağmen bitkisel hayata girdi ve 10 gün sonra öldü. Adnan Kahveci’nin mezarı eşi ve kızıyla birlikte İstanbul’un Anadolu yakasında Kartal-Yakacık Me

zarlığı’ndadır.

Adnan Kahveci’nin yeni yapılan otoban yolda ters yola girerek kaza yapması, çeşitli şüphelerin ortaya atılmasına sebep oldu. Kazaya otoyolda gerekli işaretlemeyi yapmayarak neden oldugu gerekçesiyle yargılanan ve kusurlu bulunan muteahhit, daha sonra çıkan aftan yararlanarak kurtulmuştur.

Hayat paylaştıkça güzelleşir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adnan Kahveci Kimdir?