Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türk Reasürans AŞ’yi kurmasının ardından reasürans kelimesinin anlamı birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Peki, tam olarak reasürans ne demek ve hangi alanlarda kullanılıyor?

Reasürans Nedir? Reasürans kelimesi Ne Demektir?

Reasürans ekonomik alandaki bir tanım olarak kullanılırken en kısa tabirle “sigortanın sigortalanması” anlamına geliyor. Yani bir tür sigorta olarak adlandırılabilecek reasürans kelimesi bu alanda hizmet sunan kurumların oluşabilecek riskler karşısında sigortalanması olarak tanımlanabilir.

TDK’ya göre reasürans kelimesinin anlamı ise şöyle; Bir sigorta ortaklığının sigorta ettiği paranın bir bölümünü, olabilecek zarara karşı, başka bir ortaklığa yeniden sigorta ettirmesi işi.

REASÜRANS NEDEN GÜNDEM OLDU?

Hazine ve Maliye Bakanlığınca reasürans kapasite ihtiyacının karşılanması için Türk Reasürans AŞ kurulmasının ardından bu kelimenin anlamı merak konusu olmuştu. Bakanlıktan yapılan bilgilendirmede Şirketin Genel Müdürlüğüne Selva Ere’in atandığı bilgisi de paylaşıldı.

REASÜRANS NASIL İŞLER?

Reasüransın gerçekleşmesi için ilk önce sigortalı ile sigortacı arasında bir poliçe olması ve bir rizikonun gerçekleşmesi gerekmektedir. Daha sonra da sigortacının bu sigorta akdinden dolayı yüklendiği rizikonun gerçekleşmesi halinde uğrayacağı zararı tazmine yönelik ikinci bir akdin varlığı gerekmektedir. Sigortacı ile onun uğrayabileceği zararı tazmin yükümlülüğü altına giren diğer sigortacı arasındaki bu ikinci akit, bir reasürans akdidir. Sigortacı ile onun uğrayabileceği tazminin yükümlülüğü altına giren diğer sigortacıya, yani reasürans işlemini gerçekleştiren sigortacıya reasürör denmektedir.

REASÜRANS’A NEDEN GEREK DUYULUR?

Sigorta kapsamına artık hemen hemen her şey girmektedir. Menkul değerlerden, taşınmazlara kadar hatta insan vücudunda ki organlara kadar her şey sigortalanabilmektedir. Durumu böyle olunca bazı risklerin gerçekleşmesi durumunda ciddi sonuçlar doğmaktadır. Reasürans işlemi sayesinde tüm bu riskler bölüştürülmekte ve ortaya çıkan ciddi sonuçlar daha kolay çözülmektedir.

.

Hayat paylaştıkça güzelleşir

“Reasürans Nedir? Reasürans kelimesi Ne Demektir?” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reasürans Nedir? Reasürans kelimesi Ne Demektir?