İnternet ve sosyal medya’dan para kazanmanın püf noktası nedir?

Bilim ve teknolojinin ilerlemesi özellikle İnternet aleminde yeni blog yazarlarının, içerik üreten web sitelerinin ve sosyal medya fenomenlerinin hızla artmasını sağladı. Peki İnternet ve sosyal medyada başarılı olup para kazanmanın püf noktası nedir? Hep birlikte bakalım…

Öncelikle şunu ifade etmek te fayda olduğunu düşünüyorum. Burada bahis ettiğimiz siteler yada sosyal medya araçları içerik üretip takipçilerin beğenilerine sunulan kısımlardır. Satış içerikli siteler ve sosyal medya araçları için ayrıca satış stratejileri de ele alınmalıdır. Evet konumuz olan internetten ve sosyal medyadan para kazanmanın püf noktasına şimdi bakalım.

İnternet ve sosyal medya fenomenlerinin en büyük geliri tabikide reklam gelirleridir. Kimi şirketin tıklama başına, kimi şirketinde gösterim başına verdiği bu paralar; ancak günlük gösterimi yüksek, takipçi sayısı bir hayli fazla olan internet sitelerine ve sosyal medya hesaplarına sahip olmakla mümkündür. Yani bin gösterime ortalama 1 TL ve 1000 gösterime yine ortalama 1 tıklama olduğunu göz önüne alacak olursak arama motorlarında bulunabirliği yüksek sitelere neden sahip olmamız gerektiğini daha iyi anlamış oluruz.

Peki hiti yüksek, yani arama motorlarında bulunabilirliği üst sıralarda bir siteye yada takipçi sayısı çok yüksek bir sosyal medya hesabına nasıl sahip olacaz? İşte tamda bu sorunun cevabı internetten ve sosyal medyadan para kazanmanın püf noktasını bize verecek diyebiliriz.

İnternet ve sosyal medyadan para kazanmanın püf noktası kısaca; kaliteli, özgün, devamlı ve disiplinli bir şekilde içerik üretmekten geçiyor. Evet ne kadarda kulağa basit geliyor deüil mi? Yanılgıya düşmeyelim; kaliteli, özgün ve devamlı içerikler üretmek hiçte kolay değil. Eğer sırf para için yapacaksanız çok sabırlı olmanız gerektiğini söylemeliyim.

Özgün içerik üretmek neden önemli?

İnternet alemine açılan kapılar hükmünde olan arama motorları, sistemlerini o kadar geliştirmiştir ki çalışma algoritmaları internet sitelerinin kalitesine ve özgünlüğüne göre muamele edip; arama sonuçlarında ilklere ve sonlara siteyi konumlandırmaktadır. İnternet site sahiplerinin potansiyel müşteri sağlama konumunda olan arama motorları kesinlikle kopya içerik istemez ve kopya içerik üreten siteleri değersiz web sitesi konumunda muamele yaparak aramalarda sonlara atabilir.

Kaliteli içerik üretmenin önemi

Diğer bir husus ise, ürettiğimiz içeriklerin kaliteli olması hususu; sitemizde ürettiğimiz içeriklerin, sitemizi ziyaret eden okuyucularımızı sitemizde olmaktan memnun bırakması gerektiğini çok açık bir şekilde ifade etmek istiyorum. Buna içeriğe eklediğimiz resmin kalitesinden, yazımızın uzunluğuna, başlığının merak uyandırmasından ve dil bilgisi kurallarının gözetilmesine kadar her şey olduğunu söyleyebiliriz. Diyelim ki özgün bir içerik ürettik, lakin ürettiğimiz içerik kaliteli bir içerik değil sitemizi ziyaret eden okurlar bir daha ki sefere sitemizi tercih etmeyecektir. Buda sitemizin arama motorları nezdinde tercih edilmeyen site durumuna düşürecektir. Bu sebepten dolayı kaliteli içerik üretmeye mutlaka dikkat etmeliyiz.

Devamlı olarak içerik üretmenin önemi

Şimdi ise başka bir püf nokta olan devamlılık ilkesini ele alacağız; yine hiç kuşkusuz arama motorlarının en çok dikkat ettiği ilkelerden birine süreklilik ilkesi diyebiliriz. Arama motorlarının çalışma algoritmalarına yerleştirilmiş olan bu özellik sayesinde güncel, yani devamlı olarak içerik üreten sitelerin arama motorlarının ilgisini çekerek sitenin hitine ciddi katkılar sağlayarak ziyaretçi sayısında fark edilir bir artma meydana gelmektedir. Yine bu sebepten dolayı sitemizi yada sosyal medya hesabımızı sürekli olarak güncel tutmalıyız.

Disiplinli olmanın önemi

Ve geldik disiplin noktasına; disiplin daha önce saydığımız kaliteli,özgün ve devamlı noktalarından ödün vermemektir diyebiliriz. Bu işi ciddiye almamız gerektiği bilinciyle belirli bir program ve bir standart yakalayıp bundan ödün vermemeliyiz. Bunu da ancak disiplinli bir yaklaşım ile sağlayabiliriz.

Evet arkadaşlar İnternet sitenizin günlük hitini yada sosyal medya hesabınızın takipçi sayısını artırmanın elbette daha fazla yöntemleri var. Doğru etiketler eklemek, yazınızda yorum almak, isabetli bir domain seçmek gibi yöntemler bunlardan sadece bir kaçıdır diyebiliriz. Bu sayıyı daha fazla artırmamız pek tabi olarak mümkün. Ama sizlere anlatmaya çalıştığım dört esas bu işte başarılı olmanın püf noktasıdır kanaatindeyim. Disiplinli bir şekilde kaliteli, özgün ve devamlı olarak bu işe mesainiz verirseniz başarı sizden hiç te uzak değil…

Hayat paylaştıkça güzelleşir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnternet ve sosyal medya’dan para kazanmanın püf noktası nedir?